Polubić trening – dlaczego?

Bardzo wiele ciekawych i wartościowych uwag dotyczących nauczania zawartych jest w  książce Georg’a Leonard’a „Mastery”, są w niej między innymi cztery cechy skutecznego uczenia się:

1) Koncentracja na poprawie. Podstawowym celem każdego treningu powinna być poprawa pływania. Tak np. zastąpienie instynktownego ruchu odpychania wody do tyłu przez świadome zakotwiczenie ramienia w celu przesunięcia ciała do przodu, jest ważnym krokiem w nauczaniu Chwytu wody. Czy jesteś w stanie stwierdzić, że robisz to lepiej po 10 min świadomej pracy? Czy Twoja umiejętność utrzymanie koncentracji również uległa poprawie? Obydwie rzeczy są kluczowe w sukcesie.

2) Podnoszenie poprzeczki. Za każdym razem kiedy będziesz ćwiczył Chwyt wody, podnoś regularnie poprzeczkę coraz wyżej, każde zadanie jakie wykonujesz powinno stanowić pewne wyzwanie – nie za duże jednak. Zbyt łatwe oznacza znudzenie, zbyt trudne natomiast lęk przed niepowodzeniem.

3) Niepowodzenia. Wiele razy nie uda się osiągnąć zamierzonego celu. I dobrze! Błędy pomagają w koncentracji uwagi i są niezbędne w kwestii korekcji obranego kursu. Ciągły postęp jest procesem pojawiających się błędów i wniosków powstałych na ich podstawie, każdy taki wniosek zbliża nas do zamierzonego celu.

4) „Płaskowyż”. Najbardziej podstawowe umiejętności w pływaniu – równowaga i opływowość – angażują duże powierzchniowo części ciała i grupy mięśniowe ( głowa, ramiona, tułów), wymagają tym samym prostej stosunkowo koordynacji. Postęp zachodzi wówczas w miarę równomiernie. Kiedy jednak zaczniemy pracę nad bardziej zaawansowanymi i złożonymi umiejętnościami (oddech, praca nóg, chwyt wody), postęp zachodzi dużo wolniej, a my możemy odnieść wrażenie, że utknęliśmy gdzieś w miejscu. Jednak na poziomie naszych komórek , co jakiś czas ten postęp ulega konsolidacji i mamy wówczas do czynienie z podniesieniem pułapu naszych umiejętności na wyższy poziom. Pomiędzy momentami tych wzlotów, fakt bycia w „pełni zanurzonym” w trening stanowi nagrodę samą w sobie.

Bezcenne wskazówki: Nigdy nie osiągniemy pełnego Mistrzostwa! Prawdziwy mistrz nigdy nie popada w samo zachwyt i nigdy nie przestaje starać się o ciągły postęp. Pływanie, w którym każda ważna umiejętność jest wbrew naszym intuicjom, dostarcza znacznie więcej podstaw ku temu, niż inne dyscypliny sportu. Ze wszystkich dziedzin sportu, to właśnie pływacy mają największy potencjał do korzystania z możliwości poprawy i doskonalenia się przez całe życie. Dlatego właśnie TI tak bardzo bierze sobie do serca etos Kaizen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Delfin, grzbietowy, klasyczny, Kraul, nauka, oddech, Ogólne, praca nóg, psychologia pływania, Technika. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *